Jednota dôchodcov na Slovensku o. z.
Odborárske námestie 2618/3
811 07 Bratislava - staré mesto
Redakcia časopisu Humanita sa na JDS obrátila s ponukou uverejniť na svojich stránkach materiál o našj organizácii. Ponuku sme využili a tu vám ponúkame celý text, ktorý bol v Humanite uverejnený. Celé číslo aj s článkom, ktorý bol uverejnený na stranách 6 a 7 si môžete pozrieť v pdf formáte na webe Humanity. Týmto zároveň ďakujeme redakcii časopisu Humanita za ponuku a ttýmto zároveň našich členov informujeme o ich periodiku. Časopis vydáva Slovenská humanitná rada.
Jednota Dôchodcov na Slovensku a jej miesto v spoločnosti.
Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) ako občianske združenie pôsobí na Slovensku od roku 1990, teda existuje a vykonáva svoju činnosť viac ako 30 rokov. Vznikla v zmysle Zákona č. 83/1990 Zb. Je nezávislá, samostatná právnická osoba. Do jej postavenia a činnosti môžu štátne orgány zasahovať len v medziach zákona. Združuje občanov staršieho veku – dôchodcov bez rozdielu národnosti, politickej príslušnosti, náboženstva a sociálneho pôvodu. Toto je stručná charakteristika organizácie, ktorá je uvedená aj v jej stanovách.
Štruktúra JDS je štvorstupňová. Na najnižšej úrovni pôsobia základne organizácie (ZO JDS). Na úrovni okresu a kraja okresné a krajské organizácie (OO JDS a KO JDS). Najvyššia úroveň je predsedníctvo JDS na čele s predsedom a podpredsedami. V zmysle stanov sa prirodzene líšia aj právomoci a aktivity týchto orgánov a organizácii.
Podľa údajov Ministerstva z konca roku 2022 Mala organizácie vyše 95 000 členov. Najnovšie, vlastné údaje JDS sú zo štatistiky, ktorá je postavená na počte reálne zaplatených členských príspevkov. Vyplýva z nich, že organizácia má teraz, v roku 2024, 105 000 členov, 1 300 ZO JDS, 79 OO JDS a 8 KO JDS.
Najdôležitejšie témy týkajúce sa života seniorov v agende JDS
K prioritám JDS naďalej patrí úsilie o vytvorenie dlhodobého systému spravodlivého dôchodkového zabezpečenia seniorov formou nového modelu pre výpočet jeho valorizácie. V oblasti zdravotnej starostlivosti docieliť nulové doplatky na všetky lieky pre seniorov a v opatrovateľskej starostlivosti o seniorov posilniť nielen počet a tým aj dostupnosť príslušných služieb a zariadení, ale aj utváranie podmienok na prežívanie „jesene života“ v prirodzenom rodinnom prostredí.
JDS sa zameriava na široké spektrum otázok a problémov, ktoré sa dotýkajú života a životnej úrovne seniorov na Slovensku v snahe prispieť k ich riešeniu aj vlastným pričinením.
Prirodzene že prioritou sú otázky týkajúce sa ekonomickej, zdravotnej a sociálnej problematiky. Toto má JDS napísané na svojom „štíte“. Ale ako sa hovorí: Nie len chlebom je človek sýty. Preto venujeme pozornosť aj témam, ktoré sa všeobecne týkajú každého občana, nie len ľudí v seniorskom veku. Sú to také témy ako je dostupnosť športového a kultúrneho vyžitia, ochrana práv, podpora rodín a vzťahov medzi generáciami a podobne.
Tie najdôležitejšie sa snažíme riešiť prostredníctvom komunikácie s relevantnými štátnymi orgánmi, ktoré majú na to kompetencie aj finančné zdroje: vláda, ministerstvo financií, ministerstvo zdravotníctva.
Otázky vnútorného života organizácie, kultúrneho, športového a spoločenského života seniorov nepovažujeme za menej dôležité, ale pri ich riešení narážame na problém finančného zabezpečenia. Zdroje na tieto aktivity získavame len veľmi ťažko prostredníctvom spolupráce so samosprávou, z grantov, fondov a sponzorských darov.
Rozdiely v zameraní aktivít Ústredia, KO, OO a ZO JDS
Na úrovni ZO JDS (podmienka na vznik je minimálne 10 dôchodcov) sú aktivity ovplyvnené predovšetkým záujmami členov a ich obsah je rôznorodý. Základnou povinnosťou člena je zaplatiť si členský príspevok tri eura na rok, mal by dodržiavať stanovy a zapájať sa do činnosti vlastnej organizácie. Môže predkladať návrhy na činnosť a to sa v praxi premieňa na tú rôznorodosť činnosti v jednotlivých organizáciách. Závisí to od veľkosti organizácie a podmienok v ktorých funguje.
Spravidla sú to aktivity kultúrneho, vzdelávacieho, športového, spoločenského charakteru. V jednej organizácii môžu byť členovia zapojení napríklad vo folklórnych súboroch, literárnych krúžkoch, turistických aktivitách a podobne. Zapájajú sa aj do činnosti samosprávy účasťou na brigádach pri skrášľovaní a do spoločenského života v obci.
Okresné a krajské organizácie sú sprostredkujúcim prvkom prenosu informácii zdola nahor až po Ústredie – predsedníctvo JDS a naopak, koordinujú a organizujú krajské a okresné aktivity. Vyplýva to aj z toho, že na celoslovenskej úrovni sa každoročne organizujú:
Na tieto celoslovenské aktivity prichádzajú členovia zo ZO JDS, ktorí prešli sitom súťaží alebo výberu cez okresnú a krajskú súťaž, či prehliadku.
Ústredie je v tejto časti vnútorného života JDS koordinátorom celoslovenských aktivít. V základnom sa však upriamuje na realizáciu programových cieľov a hlavných úloh, ktoré sú dané Stanovami, Snemom JDS a sú rozpracované do ročných plánov činnosti.
Vedenie JDS obhajuje záujmy seniorov na úrovni štátu a jeho najvyšších orgánov.
JDS je reprezentantom a jedným z hovorcov občanov Slovenskej republiky v dôchodkovom veku. Obhajuje však záujmy všetkých seniorov, nie len členov JDS.
Pre vedenie JDS zo stanov vyplýva oprávnenie a zároveň povinnosť obhajovať a presadzovať záujmy seniorov
Vedenie JDS v minulosti, i to súčasné, ktoré bolo zvolené na XXIII. Sneme JDS v júni 2022 preto komunikuje týmto smerom a z toho prirodzene vyplýva, že komunikuje i s relevantnými politickými stranami, ktoré môžu byť nápomocné pri presadzovaní záujmov v politike štátu.
Odborové hnutie pracujúcich je súčasťou tripartity. JDS nemá možnosť takéhoto priameho vplyvu, rokovania s vládou, preto môžeme použiť aj termín, že lobuje pri parlamente a pri poslancoch NR SR ktorí sú členmi jednotlivých politických strán, demokraticky zvolených to tohto najvyššieho zákonodarného orgánu.
Základné organizácie sa snažia riešiť konkrétne problémy vlastnými aktivitami na území svojej pôsobnosti.
ZO JDS nepôsobia len vo vnútri pre naplnenie osobných záujmov jednotlivých členov, ale zo stanov im vyplýva právo spolupracovať a obracať sa na území svojho pôsobenia na príslušné územné orgány a organizácie. Toto právo je predovšetkým:
Deje sa to aj vďaka tomu, že mnohí členovia ZO JDS sú zapojení do činnosti samosprávy na svojom území ako poslanci obecných zastupiteľstiev alebo členovia záujmových a spoločenských organizácií.
Členovia JDS sú spravidla tou najaktívnejšou časťou komunity, ktorá sa nielen dožaduje toho na čo majú právo a čo potrebujú, ale aktívne sa podieľa na ekonomickom, kultúrnom a spoločenskom živote v obciach a mestách v ktorých rozvíjajú svoju činnosť.
JDS komunikuje a spolupracuje s každým, komu nie sú témy a problémy seniorov ľahostajné.
JDS je nestraníckou organizáciou ale to neznamená, že nebude obhajovať dôležité politiky, ktoré sa týkajú života seniorov. Preto sme išli na komunikáciu s politickými stranami, ktoré toto mali v programe. V minulosti boli podpísané memoranda s viacerými politickými stranami, ktoré deklarovali ochotu podporovať potreby a záujmy seniorov. V daných memorandách sa JDS nezaviazala k propagácii ani podpore politických strán s ktorými memorandum podpísala.
Zanedbávanie seniorov sa v uplynulom období dostalo na takú úroveň, že finančné a zdravotné otázky ich života treba riešiť neodkladne. Preto sa vedenie JDS sústredilo na relevantné subjekty, ktoré majú kompetenciu to riešiť.
Niektorí politici a média sa snažia verejnosti nahovoriť, že všetko ostatné okrem dôchodkov a zdravotnej starostlivosti je pre JDS nepodstatné. Nie je to pravda svedčí o tom to, čo je napísané vyššie.
JDS spolupracuje veľkým množstvom rôznych subjektov. Je to predovšetkým samospráva ale aj športové organizácie a orgány prokuratúry. Najnovšie boli podpísané memoranda so ZMOSom, s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom aj Slovenským olympijským a športovým výborom. Tieto memoranda pomôžu v rozvoji ďalšej činnosti JDS v oblasti športu, ochrany práv seniorov a prispejú k spolupráci JDS so samosprávou.
JDS je dobrá organizácia pre každého seniora
Za obdobie svojej existencie si JDS získala uznanie a je akceptovaná orgánmi na úrovni štátu, samosprávy aj v širokej verejnosti. Pozývame seniorov aby vo svojom okolí zistili, či tam existuje ZO JDS a popremýšľali, či by sa do jej činnosti nemohli zapojiť
Japonci volajú seniorské obdobie Druhá jar. U nás hovoríme o Treťom veku a tak sa volá aj časopis, ktorý JDS vydáva v štvrťročnej periodicite. K tomuto informačnému zdroju patrí aj internetová stránka www.jds.sk, oficiálna FB stránka a FB diskusná skupina. Tam sa každý môže o JDS dozvedieť viac.
František Jediná
Kraje na Slovensku