Jednota dôchodcov na Slovensku o. z.
Odborárske námestie 2618/3
811 07 Bratislava - staré mesto
Domáce násilie u seniorov
V troch prípadoch uvádzame príbehy ľudí, seniorov, žijúcich v násilníckych vzťahoch, ktorí sa obrátili na informačné kancelárie pre obete trestných činov (IK) s prosbou o pomoc.
V niektorých prípadoch sú seniori týraní blízkou rodinou. Podať trestné oznámenie je pre nich často neprijateľné a zo subjektívnych dôvodov (pocity viny a hanby) ho ťažko realizujú.
1/ Prípad dlhodobého týrania ženy – seniorky vo veku 65 rokov zo strany jej manžela
Ide o klientku, ktorá prišla oznámiť uvedený skutok osobne na IK s tým, že v minulosti už bolo v predmetnej veci vedené trestné stíhanie na polícii, ktoré však bolo ukončené v prospech páchateľa, teda jej manžela. Týranie zo strany manžela však pokračuje, a to v súčasnosti najmä vo forme psychického týrania (dennodenného vulgárneho nadávania, ponižovania a vyhrážania sa zo strany manžela). Klientka mala pocit, že ju manžel sleduje, kontroluje a zasahuje jej do mobilu.
Proces pomoci:
Ø Obeti bola poskytnutá právna podpora a usmernenie zo strany experta na právo a súčasne bolo obratom zo strany IK zaslané Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu v zmysle § 3 ods 2 Tr. por. na príslušné OKP OR PZ v mieste kraja. Na základe podnetu IK vo veci už koná príslušný vyšetrovateľ PZ.
2/ Prípad psychického týrania matky – seniorky vo veku 60 rokov a jej manžela
Na IK sa obrátila klientka, ktorá oznámila uvedený skutok telefonicky z dôvodu, že sa nemôže dostaviť osobne, nakoľko sa permanentne stará o svojho manžela – invalidného dôchodcu, ktorý je na vozíku a je plne odkázaný na jej starostlivosť. Syn je drogovo závislý, v minulosti sa aj neúspešne liečil. Obaja rodičia tak žijú v permanentnom strachu o svoj život, nakoľko sa syna boja. V minulosti im syn aj kradol veci, za ktoré si kupoval drogy.
Proces pomoci:
Zo strany IK bolo obratom zaslané Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu v zmysle § 3 ods 2 Tr. por. na príslušné OKP OR PZ, kde vo veci už tiež koná príslušný vyšetrovateľ PZ. Klientke bolo súčasne poskytnuté psychologické poradenstvo, pričom bolasúčasne informovaná o tom, aby v prípade opakovaného ataku zo strany jej syna neváhala a okamžite kontaktovala linku 112/158, čo klientka aj urobila (keďže od nej máme spätnú väzbu).
Odporúčania:
Ø V prípadoch domáceho násilia je vhodné využiť právomoc policajta uplatniť inštitút vykázania páchateľa z obydlia na 10 dní, a informovať sa o možnosti túto lehotu predĺžiť podaním návrhu na súd, ale aj o možnosti zrušenia trvalého alebo prechodného pobytu, a to aj vlastnému rodinnému príslušníkovi (pokiaľ však páchateľ nie je vlastníkom alebo spoluvlastníkom nehnuteľnosti).
3/Prípad ženy v násilníckom vzťahu – medzigeneračné násilie – násilie v partnerských vzťahoch.
Na IK prišla chorá a nešťastná seniorka. Po veľmi ťažkom a niekoľko rokov trvajúcom násilí sa rozhodla oslobodiť. K tomuto kroku sa odhodlávala veľmi dlho, ako opora je slúžili priatelia.
Mnohé obete sa boja, hanbia alebo kryjú násilníka, pretože je členom rodiny.
Ak sa násilník vracia do spoločnej domácnosti, násilie väčšinou pokračuje ďalej. Mnohé ženy sa práve počas pandémie, kedy sa násilie stupňovalo, rozhodli vyhľadať pomoc.
Odporúčania:
Ak poznáte niekoho, kto zažíva násilie:
Kde vyhľadať pomoc:
Všetky informácie a kontakty sú dostupné na webe https://prevenciakriminality.sk/. Aktuálne informácie pravidelne zverejňujeme aj na FacebookuPrevencia kriminality.
Kraje na Slovensku