Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Jednota dôchodcov na Slovensku
Jednota dôchodcov
na Slovensku
img3
Jednota dôchodcov
na Slovensku
S čím Vám pomôžeme?
rozšírené vyhľadávanie

10. výročie založenia ZO JDS vo Vavrečke

10. výročie založenia ZO JDS vo Vavrečke 1

Informácia o 10. výročí ZO JDS vo Vavrečke na Orave

V apríli tohto roku uplynulo 10 rokov od založenia ZO JDS vo Vavrečke. Áno je to už 10 rokov, čo sa v okrúhlej zasadačke nášho kultúrneho domu zišla skupina dôchodcov a založili si klub. A neboli pri tom sami. Boli spolu s okresnou predsedníčkou JDS pani Oľgou Slovíkovou, bývalým starostom pánom Šnapkom a obecnou poslankyňou pani Alenkou Hvoľkovou. Títo dôchodcovia si povedali, že dôchodcovskú starobu je možné prežiť aj aktívne - spoločenským stretávaním, organizovaním rôznych kultúrnych, športových či iných podujatí. Seniorský vek však treba  prijať taký, aký je a tomu prispôsobiť všetku činnosť. Prichádzajú totiž choroby, bolia kĺby, pribúdajú vrásky...

Členovia i hostia si pripomenuli 10 ročnú históriu ZO JDS a spoločne sa bavili pri kultúrnom programeZa tých 10 rokov sa nám podarilo uskutočniť, či zúčastniť sa na množstve úspešných akcií. Boli to napríklad kultúrno-spoločenské akcie. Radi spomíname na dvojnásobné krajské víťazstvo v prednese poézie a prózy pani A. Sečovej. Nezabudnuteľné sú aj celookresné oslavy, ktoré usporiadala naša organizácia v rokoch 2014 – oslavy MDŽ, či oslavy Dňa matiek v rokoch 2016 a 2019. Týchto osláv sa zúčastňovali všetky organizácie Námestovského okresu. Pekný kultúrny program, obed, hudba, tanec a hlavne výborná nálada. To všetko sa odrazilo v pozitívnom hodnotení týchto akcií.

Pre staršieho človeka je dôležitý pohyb, ktorý je najlacnejšou prevenciou a ktorým sa redukujú zdravotné riziká. Preto sú športové akcie najviac preferované. Lyžiarske preteky, volejbal, bowling, stolný tenis, či súťaže v ľahkej atletike - naše členky a členovia mali bohaté zastúpenie a výsledkom boli aj pódiové umiestnenia. Z tých najaktívnejších treba spomenúť Jozefa Páleníka, Helenku Krivdovú, rodinu Čajkových, Klemku Janoľovú, či množstvo ďalších, ktorých nie je možné všetkých menovať. Ako súčasť  športu treba spomenúť naše účasti v liečebných kúpeľoch, či návštevy termálnych kúpalísk v Oraviciach a Chochoľove, s cieľom upevňovania zdravia seniorov. Nie vždy sa nám všetka práca vydarí, ale všetci sa snažíme, aby naša činnosť bola úspešná a pre seniorov atraktívna. Aj preto sme sa rozhodli, že po desiatich rokoch je potrebné zbilancovať  našu činnosť a toto okrúhle výročie si patrične pripomenúť a osláviť ho.

Po nutnej konzultácii na obecnom úrade sme sa pustili do prípravy výročnej oslavy. Oslavovať sme neplánovali iba v kruhu nášho klubu, ale cítili sme povinnosť pozvať všetkých 18 organizácií v rámci Námestovského okresu a podeliť sa o túto chvíľu s členmi iných seniorských klubov. Rozdelili sme si úlohy pre úspešné zvládnutie celej akcie. Dôležitú úlohu zohral obecný úrad a hlavne pán starosta, Ing. Karol Pjentek, ktorý zobral na seba úlohu koordinátora pri získavaní sponzorov.

 Seniorov prišli svojim pozdravom potešiť aj žiacia Základnej školy v Obci

A akože to dopadlo? Začiatok sme naplánovali na 14-tu hodinu. Po privítaní hostí, seniorov zo všetkých organizácií, starostov obcí i primátora z Námestova začal kultúrny program. Prví začali najmladší z umeleckej školy so svojím folklórnym jarným programom. Nasledovali mladší i starší žiaci základnej školy, po ktorých  všetkých pobavila humorná scénka prihluchlej starenky s novinárkou. Po tejto úsmevnej scénke dostali priestor naše seniorské speváčky a záver kultúrneho programu opätovne patril starším tanečníčkam z umeleckej školy, ktoré predviedli pásmo nazvané King Dom. V ňom ukázali na prirodzený vývoj človeka na našej Zemi od narodenia až po úmrtie. Súdiac podľa potlesku po každom vystúpení sa  program vydaril.

Nasledoval  oneskorený obed, po ktorom už bol voľný priestor na nekonečné debaty pri kávičke a domácich zákuskoch od našich senioriek. Tanca chtiví si mohli zatancovať pri hudbe tanečnej skupiny Feri band, ktorá hrala samé obľúbené pesničky z „našich mladých“ čias. Rozchádzali sme sa až vo večerných hodinách s pocitom pekného zhodnotenia nášho 10-ročného pôsobenia.

V programe vystúpil náš novovzniknutý spevácky súbor pri ZO JDS

Záverom chceme poďakovať všetkým sponzorom: Obecnému úradu vo Vavrečke, Urbáru Vavrečka, Jednote SD Námestovo, Roľníckemu družstvu Vavrečka-Ťapešovo a poslancom OU Vavrečka. Samozrejme ďakujeme všetkým, ktorí sa akokoľvek pričinili o zdarný priebeh osláv. Veríme, že spokojnosť je u všetkých zúčastnených a že naša ZO JDS opäť šírila dobré meno sebe, našej obci i všetkým seniorom.

Vladimír Seč

 

Dátum vloženia: 22. 9. 2023 21:09
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 11. 2023 11:47
Autor: Správca Webu

Kraje na Slovensku